Wskazówki dla Autorów
Cel i obszary zainteresowań
Celem Redakcji PFP jest rozpowszechnianie wysokiej jakości oryginalnych artykułów i recenzji w Polsce i za granicą przez uznanych, doświadczonych badaczy zajmujących się teoretyczną analizą i badaniami w wielu subdyscyplinach psychologii, w tym rozwoju człowieka, edukacji, psychologii społecznej, psychologii zarządzania, zdrowia i choroby, neuropsychologii, metodologii badań psychologicznych (i in.). Tworzenie możliwości dla młodych, utalentowanych naukowców, w tym studentów, do publikowania wyników badań i doskonalenia swoich umiejętności naukowych poprzez opinie ekspertów recenzentów. Polskie Forum Psychologiczne jest otwarte na dyskusję interdyscyplinarną. Zachęcamy do publikowania badaczy różnych narodowości i zespoły międzynarodowe w celu zwiększenia współpracy naukowej i zniesienia granic w nauce.
Język publikacji
W naszym czasopiśmie publikowane są teksty w języku angielskim i polskim.
Zgłaszanie tekstów
Proces zgłaszania wniosku i przygotowania tekstu do druku dokonuje się drogą elektroniczną. Autorów prosimy o utworzenie konta na stronie PFP i zapoznanie się z instrukcją obsługi panelu sterującego procedurą składania materiałów, recenzowania oraz śledzenia przez Autorów losów wniosku. Po zgłoszeniu tekstu wszyscy Współautorzy zostaną o tym poinformowani drogą mailową na wskazany adres – brak odpowiedzi na e-mail będzie traktowany jako potwierdzenie braku konfliktu interesów.
Czasopismo nie pobiera żadnych opłat za opracowanie, recenzowanie i publikację artykułów.
Recenzje
Przedłożone prace są recenzowane przez dwóch Recenzentów (w szczególnych przypadkach powoływany jest trzeci Recenzent) i kwalifikowane do druku indywidualnie. Przyjmujemy zasadę „podwójnej niejawności” w procesie recenzowania, od której mogą jednak odstąpić Autorzy i/lub Recenzenci na podstawie zgłoszonych przez nich oświadczeń. W przypadku ujawnienia nazwiska przez Autora Recenzent jest zobowiązany do złożenia deklaracji (przesłanej na adres pfp@ukw.edu.pl) o niewystępowaniu konfliktu interesów z Autorem (np. relacje osobiste, podległość, aktualna współpraca itp.). Lista Recenzentów współpracujących z Redakcją publikowana jest raz do roku na stronie internetowej pisma w zakładce „Rada Naukowa”. Formularz recenzji jest publikowany na stronie internetowej pisma w zakładce „Wskazówki dla Autorów”.
Polityka wydawnicza czasopisma
Przekazanie materiałów do Redakcji jest równoznaczne z oświadczeniem Autorów, że pracanie była nigdzie publikowana, a wniosek o jej publikację nie jest rozpatrywany w innych czasopismach. Polityka wydawnicza Polskiego Forum Psychologicznego piętnuje zjawisko autoplagiatu oraz upowszechnianie wyników jednego projektu badawczego w wielu odrębnych publikacjach (tzw. salami publishing). Manuskrypty są sprawdzanie przez system antyplagiatowy. W przypadku wykorzystywania w tekście cudzych utworów (np. ilustracji czy fotografii), wyłączną odpowiedzialność za przestrzeganie praw autorskich odnośnie do nadesłanego materiału ilustracyjnego ponoszą autorzy artykułów.
PFP zapewnia Czytelnikom łatwy, trwały i bezpłatny dostęp do publikacji naukowych wraz z ich metadanymi. Korzystanie z treści zamieszczonych na stronie czasopisma nie wymaga zakładania konta ani instalowania żadnego specjalistycznego oprogramowania. Artykuły udostępnione są jako pliki w formacie PDF.
Prawa autorskie i udostępnianie
Artykuły na stronie PFP publikowane są w modelu otwartym (open access) co oznacza, że są dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych na podstawie licencji Creative Commons (CC BY 4.0) https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl.
Zgodnie z umową autorską twórcy tekstów udzielają Uniwersytetowi im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons (CC BY) pozwalającej na kopiowanie i rozpowszechnianie utworu w dowolnym medium i formacie pod warunkiem uznania autorstwa. Autorzy zachowują tym samym prawo do dalszego i swobodnego rozporządzania swoim dziełem.
Prace opublikowane w czasopiśmie do końca 2024 r. dostępne są na licencji Creative Commons (CC BY-NC-ND) (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych).
Każdy artykuł zamieszczony na stronie PFP otrzymuje także bezpłatnie identyfikator DOI.
Zasady etyczne
Polskie Forum Psychologiczne zobowiązuje się do przestrzegania standardów etycznego postępowania na wszystkich etapach procesu publikacji. Stosujemy się do zasad opracowanych przez stowarzyszenia branżowe, takie jak takie jak Komisja Etyki Publikacji (COPE) i Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne (APA), które ustanawiają standardy i dostarczają wytycznych dotyczących najlepszych praktyk etycznych. Artykuły powinny więc prezentować jasno i w sposób zwarty treść rozważań związanych z przedmiotem badań. Redakcja odrzucać będzie prace zawierające treści jawnie dyskryminacyjne i nieetyczne oraz propagujące nieprofesjonalne praktyki, a także artykuły niezgodne z „Zasadami etycznymi psychologów i kodeksem postępowania” (APA).
Wymagania redakcyjne
-
Artykuł nie powinien przekraczać jednego arkusza wydawniczego (40 000 znaków ze spacjami), wraz z przypisami, literaturą cytowaną, tabelami, rycinami i załącznikami. Redakcja może odstąpić od tej zasady, np. w przypadku artykułów obejmujących serię badań. Sprawozdania, recenzje, komentarze i polemiki nie powinny przekraczać objętości 10 000 znaków ze spacjami.
-
Teksty powinny być zapisane w edytorze MS Word, czcionką 12 pkt z zachowaniem podwójnej interlinii. Tabele i ryciny, zgodne ze wzorem formatowania według APA, należy zamieścić w odpowiednim miejscu w tekście (nie załączać oddzielnie). Strony tekstu powinny być ponumerowane i opatrzone nagłówkiem zawierającym tytuł lub jego kluczową treść.
-
W oddzielnym pliku należy zamieścić streszczenie w języku angielskim (max. 150 słów), a także słowa kluczowe w języku angielskim (max. 5 słów), następnie nazwiska i afiliacje Autorów (nie podawać stopnia i/lub stanowiska), ich adresy do korespondencji elektronicznej, noty odautorskie, a także numery ORCID poszczególnych Autorów. Takie same wskazówki dotyczą streszczeń w języku polskim.
Streszczenie artykułów empirycznych powinno zawierać zasadnicze informacje dotyczące prezentowanego badania wskazujące cel, grupę badaną, narzędzia badawcze, główne rezultaty i wniosek. Taka struktura streszczenia nie jest wymagana w odniesieniu do artykułów teoretycznych, przeglądowych, polemik. -
W notach odautorskich (lub w odpowiednich przypisach tekstu zasadniczego) należy ujawnić wkład procentowy i merytoryczny poszczególnych Autorów w powstanie publikacji (np. kto jest Autorem koncepcji, założeń, metod badania, gromadzenia danych, ich analizy itp.), a także w formie podziękowań poinformować o źródłach finansowania oraz pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej). W przypadku artykułów empirycznych Redakcja prosi o podanie podstawowych informacji na temat Komisji Etycznej: afiliacji, numeru zgody Komisji Etycznej wraz z datą wydania tej decyzji.
-
Stosujemy powszechnie przyjęte w literaturze psychologicznej zasady formatowania tekstu, określone w wytycznych w bieżącym wydaniu Podręcznika Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA). Od 2025 prosimy o nadsyłanie manuskryptów zgodnych z APA 7. Zasady te znajdują zastosowanie w prestiżowych czasopismach i podręcznikach psychologicznych. Proponujemy posłużenie się dostępnym bezpłatnie opracowaniem dostępnym na stronie Podstawowe standardy edytorskie naukowych tekstów psychologicznych w języku polskim na podstawie reguł APA 7 lub skorzystaniem z generatora bibliografii
-
Należy podać nazwy zastosowanych testów statystycznych i określić poziom istotności oraz wszystkie konieczne parametry (w zależności od zastosowanej techniki); wyniki liczbowe (np. poziom istotności) zapisujemy w następujący sposób: .05 (a nie 0,05).
-
Odwołania do literatury w tekście powinny zawierać najpierw nazwisko Autora(ów), rok wydania, a także strony w przypadku cytatów, jak np. (Smith, Jankowski, 2006,s. 16). W odwołaniach stosujemy porządek chronologiczny przywoływanych publikacji. W przypadku większej liczby niż trzech Autorów danej pozycji bibliograficznej stosujemy zapis ograniczony do nazwiska pierwszego Autora, np. (Stevenson i in., 2009). Bibliografia cytowana w tekście powinna być sporządzona według jednego wzoru. Poszczególne pozycje powinny być zebrane w porządku alfabetycznym na końcu tekstu zgodnie z następującymi wzorami:
Oleszkowicz, A., &Senejko, A. (2011). Dorastanie [Adolescence]. In J. Trempała (Ed.), Psychologia rozwoju człowieka [Psychology of human development] (pp. 259–286). Wydawnictwo Naukowe PWN.
Cheng, J., Zhao, Y. Y., Wang, J., & Sun, Y. H. (2019). Academic burnout and depression of Chinese medical students in the pre-clinical years: the buffering hypothesis of resilience and social support. Psychology Health & Medicine, 25(9), 1094–1105. https://doi.org/10.1080/13548506.2019.1709651
Rostowska, T. (2008). Małżeństwo, rodzina, praca a jakość życia [Marriage, family, work and the quality of life]. Oficyna Wydawnicza Impuls.
Zeigler-Hill, V., & Marcus, D. K. (Eds.). (2016). The darkside of personality: Science and practice in social, personality, and clinicalpsychology. American Psychological Association. https://doi.org/10.1037/14854-000
Cytowana bibliografia musi być kompletna i zgodna ze wzorem. W przeciwnym wypadku złożone materiały będą zwracane do uzupełnienia.
Pobierz pliki
- FORMULARZ RECENZJI
- WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW