Kanupriya Rawat, Aleksandra Błachnio, Nibu Rkrishna Cross-cultural adaptation and psychometric properties of the achievement goal Questionnaire 3x2-Sport among Polish athletes

PDF Pełen tekst

Rocznik: 2024

Tom: XXIX

Numer: 4

Tytuł: Cross-cultural adaptation and psychometric properties of the achievement goal Questionnaire 3x2-Sport among Polish athletes

Autorzy: Kanupriya Rawat, Aleksandra Błachnio, Nibu Rkrishna

PFP: 419-437

DOI: https://doi.org/10.34767/PFP.2024.04.06

Abstrakt

Cel. W niniejszym badaniu zbadano rzetelność i trafność Kwestionariusza Celów Osiągnięć 3x2-Sport (3x2 AGQ-Sport) wśród polskich sportowców (N=396; w wieku 18-35 lat) reprezentujących różne dyscypliny sportowe.

Narzędzia. W badaniu wykorzystano metryczkę zbierającą dane podstawowe, Kwestionariusz Orientacji na Zadanie i Ego w Sporcie (TEOSQ) oraz Inwentarz Stanu i Cechy Lęku (STAI).

Rezultaty. Analizy statystyczne potwierdziły poprawność skali. Model 6-czynnikowy najlepiej pasował do 3x2 AGQ-Sport, z niezmiennością pomiaru w zależności od płci, poziomu uczestnictwa w sporcie (sportowcy o wysokiej wydajności vs. rekreacyjni) i rodzaju sportu (indywidualny i drużynowy). Alfa Cronbacha dla całej skali wynosiła .93, a alfa podskal wahała się od .83 do .91. Niezawodność testu-retestu (ICC=.89-.97) była zadowalająca. Cele zorientowane nazadania i cele zorientowane na Ja (3x2 AGQ-Sports) mają umiarkowanie dodatnią korelację z orientacją na zadania (TEOSQ), podczas gdy cele zorientowane na innych (3x2 AGQ-Sports) mają umiarkowanie dodatnią korelację z orientacją na ego (TEOSQ), co jest zgodne z literaturą. Jednak słabe korelacje między celami osiągnięć 3x2 a stanem lub cechą lęku sugerują, że zwiększona aktywność fizyczna może łagodzić objawy lęku. Analiza poziomu uczestnictwa w sporcie między sportowcami o wysokiej wydajności i sportowcami rekreacyjnymi ujawniła istotne różnice w orientacji na inne podejście, przy czym sportowcy o wysokiej wydajności wykazywali wyższe poziomy w porównaniu ze sportowcami rekreacyjnymi. Wyniki te są zgodne z badaniami wskazującymi na cele wyższego podejścia do wydajności wśród sportowców o wysokiej wydajności.

Wnioski. Badanie wykazuje wysokie właściwości psychometryczne Kwestionariusza Celów Osiągnięć 3x2-Sport (3x2 AGQ-Sport) w populacji polskiej, oferując wgląd w orientację na cele i lęk wśród sportowców o różnym poziomie i płci, z implikacjami dla psychologii sportu i rozwoju sportowców.

Słowa kluczowe: adaptacja międzykulturowa; psychometria; motywacja do osiągnięć; sportowcy