Agnieszka Schmeichel, Monika Wiłkość-Dębczyńska The effect of cognitive training in patients with schizophrenia compared to patients with depression
Rocznik: 2024
Tom: XXIX
Numer: 4
Tytuł: The effect of cognitive training in patients with schizophrenia compared to patients with depression
Autorzy: Agnieszka Schmeichel, Monika Wiłkość-Dębczyńska
PFP: 337–355
Abstrakt
Wprowadzenie: Dysfunkcje kognitywne występują w czasie trwania epizodu depresyjnego u około 94% pacjentów, a w czasie remisji u 44%. U części pacjentów zaburzenia poznawcze utrzymują się pomimo poprawy lub nawet ustąpienia innych objawów depresji. Zaburzenia poznawcze o różnym stopniu nasilenia występują także u prawie 90% chorych na schizofrenię. W ostatnim czasie wzrasta popularność oraz możliwości opracowywania treningów poznawczych, które stosowane są jako interwencje terapeutyczne w zaburzeniach psychicznych
Cel: Celem badania była ocena wpływu treningu kognitywnego z zastosowaniem programu EXEMEMORY na funkcje poznawcze w zakresie uwagi, pamięci, fluencji słownej, funkcji językowych oraz wzrokowo przestrzennych w depresji i w schizofrenii.
Metody: W badaniu wzięło udział 48 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w wieku od 35 do 65 lat, w tym 24 osoby z rozpoznaną depresją (średnia wieku M = 49.25) oraz 24 osoby z diagnozą schizofrenii (średnia wieku M = 53.79) Wszyscy badani uczestniczyli w ośmiu sesjach treningu kognitywnego w trakcie 4-tygodniowego cyklu. Cykl treningowy był poprzedzony i zakończony oceną funkcji poznawczych. U 25 osób dokonano oceny funkcji poznawczych również po ok. 3 miesiącach od zakończenia cyklu treningowego.
Wyniki: Uzyskane wyniki wskazują na poprawę funkcjonowania poznawczego u osób ze schizofrenią w zakresie uwagi, pamięci i funkcji językowych oraz wzrokowo-przestrzennych. U osób z depresją wykazano poprawę w zakresie pamięci i funkcji językowych oraz ogólnego poziomu funkcjonowania poznawczego. Częściowo potwierdzono tezę o podobnym wpływie treningu poznawczego na funkcje poznawcze u osób z depresją i osób ze schizofrenią w okresie remisji. Wykazano istotną różnicę w utrzymywaniu się wyników w czasie pomiędzy osobami ze schizofrenią i z depresją, w zakresie uwagi i fluencji semantycznej.
Słowa kluczowe: depresja, schizofrenia, trening kognitywny, procesy poznawcze