Tomasz Prusiński Sprawiedliwość instytucjonalna a zdrowie psychiczne stron postępowań sądowych. Wzmocnienie czy obniżenie jednostkowego dobrostanu?

PDF Pełen tekst

Rocznik: 2018

Tom: XXIII

Numer: 2

Tytuł: Sprawiedliwość instytucjonalna a zdrowie psychiczne stron postępowań sądowych. Wzmocnienie czy obniżenie jednostkowego dobrostanu?

Autorzy: Tomasz Prusiński

PFP: 446-468

DOI: https://doi.org/10.14656/PFP20180213

Abstrakt

W naukach społecznych podkreślany jest fakt, że ludzie oceniają swoje zaangażowanie w instytucje społeczne pod kątem tego, co im te kontakty przynoszą. Jednostki dyskutują o swojej równości w dostępie do zasobów a wynik tej aktywności, w postaci subiektywnej oceny sprawiedliwości instytucjonalnej, ma duże znaczenie dla ich życia emocjonalnego i funkcjonowania. Sprawiedliwość instytucjonalną rozpatruje się jako czynnik psychologicznego i społecznego dobrostanu. Badania empiryczne sprawiedliwości instytucjonalnej mają swoją kilkudziesięcioletnią historię natomiast nieliczne są prace dotyczące sprawiedliwości instytucjonalnej w społeczeństwach Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Polsce. Celem artykułu naukowego jest zwrócenie uwagi na potrzebę eksplorowania tego pojęcia w obszarze wymiaru sprawiedliwości w kontekście zdrowia psychicznego. Artykuł naukowy ustala, co do tej pory w tej przestrzeni stwierdzono i jakie są perspektywy dalszych badań.
Słowa kluczowe: sprawiedliwość proceduralna, sprawiedliwość dystrybutywna, system sądowy, zdrowie psychiczne, dobrostan