Anna Dąbrowska, Klaudia Gębicka, Martyna Kotyśko Emotional competence and friendship quality among students

PDF Pełen tekst

Rocznik: 2024

Tom: XXIX

Numer: 1

Tytuł: Emotional competence and friendship quality among students

Autorzy: Anna Dąbrowska, Klaudia Gębicka, Martyna Kotyśko

PFP: 59-74

DOI: https://doi.org/10.34767/PFP.2024.01.04

Abstrakt

Kompetencja emocjonalna (KE), rozumiana jako umiejętność radzenia sobie z informacjami emocjonalnymi, jest możliwa do nabycia i kształtowania w biegu życia. Ze względu na swoją specyfikę może odgrywać istotną rolę w odniesieniu do tworzenia i podtrzymywania relacji z innymi osobami. Celem głównym badania była weryfikacja związku między poziomem KE a jakością relacji przyjacielskiej z uwzględnieniem płci najlepszego przyjaciela. Wzięło w nim udział 215 studentów polskich uczelni, w tym 119 kobiet i 96 mężczyzn. Do pomiaru KE wykorzystano Profil Kompetencji Emocjonalnej w wersji skróconej (S-PEC), a do oceny jakości relacji przyjacielskiej z kobietą lub mężczyzną Kwestionariusz Intensywności Relacji Przyjacielskiej (FIMS).

Wśród uczestników 58% jako najlepszego przyjaciela wskazało kobietę, zaś 42% mężczyznę, przy czym istotnie częściej przyjacielem była osoba tej samej płci. Kobiety i mężczyźni podobnie cenili sobie relację z przyjaciółką kobietą, natomiast w odniesieniu do przyjaciela mężczyzny wyższą średnią jakość relacji prezentowały kobiety w porównaniu z mężczyznami. Wykazano dodatni związek między ogólnym poziomem KE a jakością relacji przyjacielskiej z kobietą oraz z mężczyzną. Jakość relacji przyjacielskiej z kobietą była istotnie dodatnio powiązana z wymiarem inter- jak i intrapersonalnym KE. Natomiast w przypadku relacji przyjacielskiej z mężczyzną istotny związek odnotowano wyłącznie w odniesieniu do podskali KE dotyczącej aspektu interpersonalnego.

Słowa kluczowe: kompetencja emocjonalna, jakość relacji przyjacielskiej, przyjaźń, przyjaciel kobieta, przyjaciel mężczyzna, płeć