Joanna Król, Karolina Boniecka, Teresa Rzepa Perspektywa czasowa w okresie późnej dorosłości i jej znaczenie dla satysfakcji z życia uczestniczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku – doniesienie wstępne
Rocznik: 2016
Tom: XXI
Numer: 4
Tytuł: Perspektywa czasowa w okresie późnej dorosłości i jej znaczenie dla satysfakcji z życia uczestniczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku – doniesienie wstępne
Autorzy: Joanna Król, Karolina Boniecka, Teresa Rzepa
PFP: 589-601
Abstrakt
Wprowadzenie: Zmiana i czas to kluczowe kategorie analizy rozwoju człowieka. W związku ze starzeniem się społeczeństw kluczowego znaczenia nabiera skupienie się na czynnikach związanych z satysfakcją z życia u osób w okresie późnej dorosłości.
Cel i metoda badań: Celem było ustalenie profilu temporalnego dla kobiet w wieku powyżej 60 r.ż. oraz jego związku z poziomem satysfakcji z życia. Zastosowano: Kwestionariusz Postrzegania Czasu Zimbardo (ZTPI), Skalę Satysfakcji z Życia (SWLS) oraz autorski kwestionariusz socjodemograficzny.
Wyniki badań: Profil temporalny badanych kobiet wykazuje zorientowanie na hedonistyczną teraźniejszość i przyszłość. Perspektywy czasowe determinują satysfakcję Z życia w stopniu umiarkowanym, w silnym natomiast - perspektywę przeszłościowo-negatywną.
Podsumowanie i wnioski: Wyniki badań poszerzają wiedzę z zakresu teorii perspektywy czasowej. Koncentracja na perspektywach czasowych w Zakresie oddziaływań aktywizująco-wspierających stanowi jeden z czynników podnoszących poziom satysfakcji z życia.
Słowa kluczowe: perspektywa czasowa, satysfakcja z życia, starość, terapia psychologiczna, Uniwersytet Trzeciego Wieku